yfu@yfu.ee
yfu@yfu.ee
MIKS SAATA LAPS YFU-GA VAHETUSAASTALE?
Vahetusaasta pakub noorele enamat, kui õpirändega koheselt seostuvad põnev kultuurikogemus ja keeleõppevõimalus välismaal. Vastavalt uuringutele arendab noor endas vahetusaasta jooksul kõige enam järgmisi omadusi, mida hindavad kõrgelt ka tööandjad:
- uudishimu, õpihimu ja teotahet ning orienteeritust loovatele lahendustele;
- efektiivset ja mõtestatud tegutsemist kindlate eesmärkide nimel;
- pingetaluvust ja oskust jääda stressirohketes olukordades iseendaks.
Õpilasvahetuses osalemine toetab kõigi aine- ja valdkonnaüleste teadmiste, oskuste ning hoiakute arengut, mis on olulised isiksuseks ja kodanikuks kasvamisel ning mille saavutamist eeldab noorelt ka riiklik õppekava.
YFU Eesti on 2022-2024 aastaks valitud Haridus- ja Teadusministeeriumi strateegiliste partnerite hulka.
Esimesed sammud tulevaste vahetusõpilaste ettevalmistamiseks saavad alguse juba päris varakult. Õpilasel toimub aasta aja jooksul tervelt 3 suuremat seminari, millest kaks toimub Eestis ning üks sihtriigis. Eestis alustab õpilane enda ettevalmistust enda valitud piirkonna kodugruppides, kus räägitakse kahe riigi kultuurilistest erinevustest, milleks valmis olla ning mis saab vahetusaastalt naastes. Kodugrupp on õpilase esmane lähedam tugivõrgustik ja side vahetusriigiga.
YFU pakub aastaringselt tuge ka lapsevanemale. Vähemalt kaks korda aastas toimuvad kohtumised lapsevanematele, kelle lapsed on parasjagu vahetusaastal. Samuti on murede korral alati võimalik võtta ühendust YFU Eesti kontoriga, kes abistab lahenduse leidmisega ning vahendab suhtlust partnerriigiga.
Vahetusperes elamine on turvaline keskkond uue kultuuri avastamiseks. Pere pakub õpilasele seltsi ja abistab teda uues keskkonnas kohanemisel. Koolid, kus õpilased aasta jooksul käivad, on teadlikud tema kultuurilisest taustast ning keeleoskuse esialgsesse puudumisse suhtutakse mõistvalt. YFU monitoorib õppe- ja sisseelamisprotsessi ning suhtleb koolidega õpilaste sujuvamaks kohanemiseks.
Selleks, et olla valmis ootamatusteks, oleme sõlminud sellised kindlustuslepingud , mis arvestavad sihtriigi eripärasid ning pakuvad maksimaalset kindlustunnet. Meie pikaajaline kindlustuspartner Dr.Walter pakub oma kindlustustuspakkumises rahvusvahelist tervise-, õnnetusjuhtumi-, ja kolmanda osapoole vastutuskindlustust. Meie jaoks on oluline tagada noore turvalisus ning pakkuda perele kindlustunne.
Selleks, et vahetusaastat rahastada, on YFU Eestil mitmeid võimalusi. Programmitasu maksmist on võimalik tasuda maksegraafiku alusel ning mida varasemalt koostööleping sõlmida, seda pikemale ajale on võimalik seda sõlmida. Lisanduvalt oleme sõlminud koostöölepingu InBankiga, kes pakub soodsatel tingimustel järelmaksu võimalust, kas terves või osalises programmitasu mahus.
Piiratud rahaliste võimalustega noortele anname kaks korda aastas välja ka ligi 15 stipendiumit. Stipendiumivoorud on sügisel ning kevadel, seega soovitame hoida kuupäevadel kindlasti silma peal. Loe rohkem rahastamise kohta siit.
Laps ei pea vahetusaastale minnes teadma, kelleks ta saada soovib, aga väga suure tõenäosusega hakkab ta vahetusaastal seda mõistma. Tulles vahetusaastalt tagasi on tal võimalik liituda meie suure ja äärmiselt toreda vabatahtlike kogukonnaga ning panna ennast proovile erinevates ülesannetes ja rollides, jagades samal ajal ka enda isiklikku kogemust vahetusõpilasena. Tal on võimalus esindada YFU Eestit erinevatel üritustel, kui ka olla oluliseks lüliks suurürituste korraldusel (nt. vahetusõpilaste ettevalmistamisel vahetusaastaks). Vabatahtlik töö on hinnatud ka ülikoolides, andes erinevatele erialadele sisseastumisel lisapunkte!
See kogemus on meie perele vägagi korda läinud: uue kultuuri kogemine lapse eheda läbielamise kaudu, YFU missioonist ja noorte suureks kasvamisest osa saamine. See muutub nakkavaks. Ka vahetusaastal käinud laps on tagasi Hiinas, nüüd juba üliõpilasena Hiina kultuuri ja majandust õppimas. See on ilmselgelt muutnud ühe noore elu säravaks kogemuseks ja edasiseks väljakutseks. „Väike“ laps, kes kodust miljoniriiki lahkus, oli vahepeal suureks saanud. Koju naases oluliselt iseseisvam, hakkajam ja arukam nooruk, kes oskas nautida ka koolis käimist ning teadis juba palju paremini, mida ta edasi teha tahab.
See ei ole üks eriline aasta, see on mõtteviis.
Perekond Tiiman, tütar vahetusaastal ja kaks vahetustütart nende peres