HIINA
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 29.09.2007-30.07.2010.
Keeleoskus – inglise keele suhtlustasandil. Kõigil õpilastel tuleb enne vahetusaasta algust õppida hiina keelt minimaalselt 160 akadeemilise tunni ulatuses. Vajadusel määratakse YFU Hiina poolt lisana ka online keelekursus.
Hinded – õpilasel peab olema väga hea õppeedukus – neljad ning viied. Hiina koolisüsteem on kordades karmim Eesti omast, seega õppimist peab vahetusaasta vältel väga tõsiselt võtma. Kui õpilane ei osale korralikult tundides ning ei tee kodutöid, võib ohustada vahetusaastalt koju saatmine.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) on vajalik enne õpilase kinnitamist vastuvõtvalt YFUlt luba küsida. Õpilasi, kellel on viimase 3 aasta jooksul olnud vaimse tervisega probleeme, ei võeta vastu.
Toitumine – toitumispiirangute puhul (taimetoitlus, laktoositalumatus jne) on vajalik vastuvõtvalt YFUlt enne õpilase kinnitamist luba küsida. Sama kehtib eelnevate või kestvate toitumishäirete (anoreksia, bulliimia jne) puhul.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu – õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi.
Riigi kirjeldus
Hiina on kuulus iidse, unikaalse ning spetsiifilise kultuuri poolest. See on rahvaarvult maailma suurim ning geograafiliselt kolmas. Olles tuhandeid aastaid vana, on Hiina rikastanud maailma mitmete tuntud kultuuriobjektidega nagu näiteks Suur Müür, Terracotta sõjavägi ning nn keelatud linn ja loomulikult paljud ajalooliselt paigad ning unikaalsed traditsioonid. Hiinas koged kultuuri, mille laadset ei leia mitte kusagil mujal!
Hiina koolid on väga heal tasemel ning pakuvad suurepäraseid võimalusi enese mitmekülgseks arendamiseks. Koolisüsteem jaotub mitmeks osaks ning hiina õpilased veedavad väga suure osa ajast õppides ning valmistudes keerukateks eksamiteks, mis iga etapi lõpus ees ootavad. Tüübilt jaotuvad keskharidus koolid riiklikeks ning erakoolideks. Neile lisaks on ka kutsekoolid, kus keskendutakse kindlate oskuste omandamisele. Vahetusõpilasi reeglina kutsekooli ei paigutata. Õppekava jaguneb kohustuslikeks põhiaineteks ning kõrvalaineteks. On ka valikaineid ning kooliväliseid tegevusi. Koolipäevad on pikad, alates kell 7 hommikul ning lõppedes kell 5 õhtul. Päeva alustatakse harilikult spordiga. Tavapäraselt paigutatakse õpilased 10ndasse või 11ndasse klassi, kuna viimase keskkooli aasta õpilased valmistuvad pühendunult eksamite sooritamisele. Õpilastele kehtivad ranged reeglid koolis käimise, riietuse (kohustuslik koolivorm), soengute (poistel ei tohi olla pikki juukseid ning tüdrukutel on keelatud püsilokid), ehete kandmise (õpilane ei tohi olla augustatud – lubatud on vaid tagasihoidlikud kõrvarõngad) ning käitumise osas. Erinevalt Eestist pööravad sealsed õpetajad väga palju tähelepanu ka õpilase käitumisele ning suhtumisele – õpilane peab austama ning järgima kooli reegleid ja suhtuma õpetajatesse austusega ning äärmise viisakusega. Hiinas suhtutakse õpetajatesse justkui lapse pärisvanematesse ning koos töötatakse laste harimise nimel.
On täiesti harilik, et Hiinas elab koos ühises elamises kuni 4 põlve perekonnaliikmeid. See tähendab, et lisaks lastele võivad perega elada ka vanavanemad ning vanemate laste lapsed. On ka Euroopale harilikumaid peremudeleid, kus elavad vaid vanemad ja nende lapsed. Mitte kõik hiinlased ei räägi inglise keelt, kuna see pole seal sugugi nii levinud kui Euroopas. Varasemal ajal olid perekonnad üsnagi hierarhilised ning lapsed ja naised pidid alluma isa kui perepea poolt seatud reeglitele. Tänapäeval see enam nii range pole, kuid vanematesse tuleb siiski austusega suhtuda. Kuna Hiinas on lubatud igale perele vaid üks laps, siis pühenduvad vanemad tema kasvatamisele ning talle parimate võimaluste loomisele. Enamasti ollakse lastega väga lähedased. Paigutuse piirkonnad varieeruvad linnadest maakohtadeni ning tuleb valmis olla ka toa jagamiseks. Ühtlasi tasub meeles pidada, et Hiinas on elamud oluliselt väiksemad kui nad on seda Euroopas!
PAKUTAVAD PROGRAMMID
Aastane programm suvest (20.08.2025-21.06.2026)
Semestriprogramm suvest (20.08.2025-18.01.2026)
Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks – 28.02.2025*
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks – 15.03.2025
*Koha tagab vaid sõlmitud leping. Kuna kohtade arv on piiratud, tuleb alustada taotlusprotsessiga võimalikult vara. Viimasel hetkel kandideerides ei pruugi enam vabu kohti olla!
*Osalustasu – aastane programm 10 500 EUR / semester 9450 EUR
*Kodulehel välja toodud osalustasu kindlustab vaid sõlmitud leping. YFU Eestil on õigus vastavalt vajadusele hinda tõsta, aga see ei mõjuta juba eelnevalt allkirjastatud lepinguid.
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata; jälgi valuutat!)
- Viisatasud
- Vaktsiinitasud
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud ja koolivorm ~300 USD, lõunaraha ~3-5 USD/päev, huvialategevused)
- Transport kooli vahetusaasta vältel
- YFU Hiina korraldatud väljasõidud kooliaasta vältel (~450-600 USD)
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)
Jälgi YFU Hiina tegemisi ka Instagramis.