ŠVEITS (saksakeelne)
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 30.09.2007-30.07.2010.
Keeleoskus – õpilane peab alustama saksa keele õppimist kohe peale kandideerimist. Enne vahetusaastale minekut tuleb sooritada YFU Šveitsi poolt edastatav keeletest A2 tasemel ning kui õpilane seda edukalt ei soorita, tuleb läbida nii online kursus kui ka lisakursused vahetusaasta algul (tasu CHF 1000).
Hinded – õpilase õpiedukus peab olema keskmisest kõrgem ehk tunnistusel peavad olema neljad ning viied. Õpilaste puhul, kelle õppimistulemused on alla selle, on vajalik eelnev läbirääkimine vastuvõtva riigiga. Vahetusaastal tuleb koolis käimisse ning õppetöösse tõsiselt suhtuda.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) on vajalik enne õpilase kinnitamist vastuvõtvalt YFUlt luba küsida. Õpilasi, kellel on viimase aasta jooksul olnud vaimse tervisega probleeme, ei võeta vastu. Bipolaarsushäirega õpilasi ei võeta vastu.
Toitumine – taimetoitlased ja veganid võetakse vastu, toitumispiirangute puhul (toidutalumatused-, allergiad jms) on vajalik vastuvõtvalt YFUlt enne õpilase kinnitamist luba küsida. Sama kehtib eelnevate või kestvate toitumishäirete (anoreksia, bulliimia jne) puhul. Õpilasi, kellel on viimase aasta jooksul olnud toitumishäireid, ei võeta vastu.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu – õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi.
Riigi kirjeldus
Hingematvalt kaunis ning laitmatult puhas maa lumiste Alpide, metsaküllaste mäenõlvade, losside, katedraalide ning järvedega. Šveitsis on rohkelt matkaradu, kus suvel uidata ning mägesid, kus talvel suusatada. Sealne kultuur on väga mitmekülgne, olles mõjutatud nii prantsuse, saksa kui itaalia kultuuride poolt. Šveits jaguneb kakskeelseks – saksakeelne ning prantsuskeelne osa ning YFU puhul on mõlematel osadel eraldiseisvad eeldused, mistõttu oleme mõlemad variandid ka kodulehel eraldi välja toonud.
Šveitsis on föderaalne riigisüsteem, mis tähendab, et iga kanton organiseerib oma koolisüsteemi iseseisvalt. Neid reguleerib riiklikult fikseeritud reeglistik, mis tagab ühtlase haridustaseme. Nagu Eestiski, on kohustuslik 9. klassi haridust. Peale seda võivad õpilased minna edasi õppima gümnaasiumisse, kuhu paigutatakse ka vahetusõpilased. Õppetunnid on väga akadeemilised ning vältavad 45 minutit. Lõunapauside ajal lähevad õpilased tavaliselt koju sööma. Kui elamine on kaugemal, siis saab einestada ka koolisööklas.
Šveitsis pole tüüpilist perekonda, kuid enamik peresid on üsna väikesed. Lapsi peredes reeglina üle kolme pole. Vanavanemad elavad küll harilikult läheduses, aga mitte kunagi koos perega. Suurem osa peredest elab korteritest. Nagu paljude teistegi riikide puhul, süüakse ka Šveitsi peredes koos õhtust, sest see on ideaalne aeg muljetada päeval toimunu üle, planeerida nädalavahetust ning puhkuseid või kurta muresid. Kodused ülesanded jaotatakse kogu pere vahel ära ning omad ülesanded on ka kõigil lastel. Šveitsis on kõrges hinnas viisakus ning ka peresisene omavaheline suhtlemine käib viisakusreeglite järgi – šveitslastele on harmooniline elu oluline osa kultuurist. Ühtlasi on kohalikud väga punktuaalsed (nagu ka nende ühistransport), nii et õpilane peab valmis olema, et vahetuspere ja kool ootavad ka temalt samaväärset punktuaalsust ning õigetest kellaaegadest kinni pidamist.
PAKUTAVAD PROGRAMMID
Aastane programm suvest (09.08.2025-28.06.2026)
*Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks – 28.02.2025
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks – 15.03.2025
*Koha tagab vaid sõlmitud leping. Kuna kohtade arv on piiratud, tuleb alustada taotlusprotsessiga võimalikult vara. Viimasel hetkel kandideerides ei pruugi enam vabu kohti olla!
*Osalustasu – aastane programm 9900 EUR
*Kodulehel välja toodud osalustasu kindlustab vaid sõlmitud leping. YFU Eestil on õigus vastavalt vajadusele hinda tõsta, aga see ei mõjuta juba eelnevalt allkirjastatud lepinguid.
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata; jälgi valuutat!)
- Elamisloatasud (~150 CHF)
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud, vajadusel arvuti, võimalikud kooli lisategevused 800-3200 CHF)
- Transport kooli vahetusaasta vältel (~60 CHF/kuus)
- Lisanduvad keelekursused (kui on vajalik / loe altpoolt täpsemalt)
- YFU Šveitsi korraldatud väljasõidud vahetusaasta vältel (nt. suusalaager ~800 CHF)
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- YES seminar (Saksamaal)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)
Jälgi YFU Šveitsi tegemisi ka Facebookis ja Instagramis.