USA
Eeldused õpilasele
Vanus – õpilase sünnikuupäev peab jääma vahemikku 01.02.2007-01.08.2010 (YFU USA suvised programmid); 01.07.2007-01.01.2011 (YFU USA talvised programmid); 05.03.2007-31.07.2010 (USA FLAG programm).
Keeleoskus – inglise keele oskus. Õpilane peab sooritama ELTiS keeletesti (viiakse läbi YFU Eesti poolt).
Hinded – õppeedukus peab olema hea või väga hea. See tähendab, et tunnistusel peavad olema peamiselt neljad ning viied. Mõningad kolmed on lubatud. USA puhul tuleb nende poolt sätistatud süsteemi põhjal arvutada ka keskmine hinne (seda teeb YFU Eesti) ning see ei tohi olla madalam kui määratud piir.
Tervis – õpilasel peab olema hea füüsiline ning vaimne tervis. Eelnevate tõsisemate probleemide ning haiguslike seisundite puhul (ka kroonilised ning kestvad terviseprobleemid) on vajalik enne õpilase kinnitamist vastuvõtvalt YFUlt luba küsida. Õpilasi, kellel on viimase 2 aasta jooksul olnud vaimse tervisega probleeme, ei võeta vastu.
Toitumine – toitumispiirangute puhul (taimetoitlus, laktoositalumatus jne) on vajalik vastuvõtvalt YFUlt enne õpilase kinnitamist luba küsida. Sama kehtib eelnevate või kestvate toitumishäirete (anoreksia, bulliimia jne) puhul. Õpilasi, kellel on viimase 2 aasta jooksul olnud toitumishäireid, ei võeta vastu.
Allergiad – rohkete allergiatega õpilasi on keeruline paigutada ning on vajalik eelnev läbirääkimine.
Ei võeta vastu –
- õpilasi, kes suitsetavad ja/või tarbivad alkoholi;
- õpilasi, kes elavad vanematest eraldi (iseseisvalt);
- õpilasi, kes on liigselt nõudlikud kindla huviala (nt. sport) jätkamise osas;
- õpilasi, kelle keskmine hinne on alla määratud piiri;
- õpilasi, kes ei ole vaktsineeritud riikliku immuniseerimiskavale vastavalt. USA valitsuse ja koolide poolt nõutavatest vaktsiinidest räägime täpsemalt lepinguvestlusel.
Riigi kirjeldus
USA puhul teeb YFU Eesti koostööd kahe organisatsiooniga, YFU USA ja FLAG. YFU Eesti on saatev organisatsioon ning vastavalt YFU USA või FLAG vastuvõttev. Mõlema organisatsiooni poolt pakutava vahetusprogrammi ülesehitus on sarnane, mis teeb koostöö lihtsaks ning ladusaks. Küll on aga programmide ülesehituses mõningad erinevused, millest räägime pikemalt lepinguvestlusel.
USA on suur demokraatlik riik, mille elanike päritolud on ääretult erinevad, muutes selle kultuuride poolest vägagi kirjuks ning mitmekesiseks. Iga osariik on teistest erinev nii kultuuri, kliima, religiooni kui elustiili poolest, seega igav juba ei hakka! USA puhul võidakse teha kiirelt järeldus, et sealne elu ja olustik sarnaneb nähtud filmide omale. Nii see siiski päris ei ole – säärase suure riigi puhul on meeletult variatsioone, seega üllatustest vahetusaasta jooksul puudust ei tule.
USA keskkooliastmes õppivad õpilased on harilikult 14-18 aastased. Koolides on reeglina üsna suur õppeainete ampluaa – on väga mitmeid erinevaid kohustuslikke aineid kui ka hulgaliselt valikaineid. Valikainete hulgas on ka mitmeid kutsepõhiseid ning praktilisi kursuseid, mis varustavad õpilasi eluks vajalike oskustega. Nagu kõige puhul USAs on ka koole väga erinevaid ning erinevate suunitlustega. Paljudes koolides on tasemel spordimeeskonnad / -klubid, millega õpilastel on võimalik liituda. Ühtlasi pakuvad koolid palju muidki lisategevusi. Vahetusõpilastel on soovituslik siin-seal kaasa lüüa, sest see aitab tõelisesse Ameerika teismelise-ellu kergemini sisse elada.
USA perekonnad on väga erinevad ning vahetusõpilasel tuleks valmis olla kõigiks paigutustüüpideks. Perede osas tulevad paigutused nii traditsioonilistesse peredesse (vanemad + lapsed), vanemate abielupaaride juurde (lapsed on juba täiskasvanud), üksikvanemaga peredesse, samasooliste elukaaslastega peredesse ning lisaks võib esineda ka topelt-paigutusi – pere võtab kaks vahetusõpilast üheaegselt (küsitakse eelnevalt nõusolekut). Paigutused tulevad üle kogu riigi – piirkonna osas garantiid pole ning väga sageli paigutatakse õpilased just väiksematesse linnadesse ning maapiirkondadesse. Õpilaselt oodatakse kohastumist igas olukorras – uued harjumused ning reeglid. Samuti oodatakse õpilaselt abi kodutöödega ning kaasalöömist pere ühistes ettevõtmistes.
PAKUTAVAD PROGRAMMID
YFU USA aastane programm suvest (11.08.2025-16.06.2026)*
YFU USA semestriprogramm suvest (11.08.2025–16.01.2026)*
YFU USA aastane programm talvest (13.01.2026-06.01.2027)*
YFU USA semestriprogramm talvest (13.01.2026-14.06.2026)*
FLAG aastane programm suvest (11.08.2025-08.06.2026)*
*USA puhul sõltuvad programmi algus- ja lõpukuupäevad kooli algusest konkreetses osariigis, seda selgitame täpsemalt lepinguvestlus.
*Viimane aeg taotlusdokumentide esitamiseks suvistel programmidel – 28.02.2025, talvistel programmidel – 29.08.2025
Viimane aeg lepingu sõlmimiseks suvistel programmidel – 15.03.2025, talvistel programmidel – 15.09.2025
*Koha tagab vaid sõlmitud leping. Kuna kohtade arv on piiratud, tuleb alustada taotlusprotsessiga võimalikult vara. Viimasel hetkel kandideerides ei pruugi enam vabu kohti olla!
*Osalustasu - aastane programm 12 000 EUR / semester 10 800 EUR (YFU USA)
*Kodulehel välja toodud osalustasu kindlustab vaid sõlmitud leping. YFU Eestil on õigus vastavalt vajadusele hinda tõsta, aga see ei mõjuta juba eelnevalt allkirjastatud lepinguid.
Osalustasu ei pea maksma täissummas lepingu sõlmimisel. Osalustasu maksed jaotatakse kliendi poolt koostatud graafiku alusel üle kuude.
Osalustasu katab edasi-tagasi lennupiletid, kindlustuse ning ettevalmistuse ja tugiteenused Eestis ning sihtriigis. Täpsema ülevaate sellest, mida osalustasu sisaldab, saad klikkides SIIA .
Lisakulud: (summad, mida programmitasu ei kata; jälgi valuutat!)
- Viisatasud (~300 EUR)
- Vaktsiinitasud (USA puhul on õpilasel kohustuslik teha lisanduvalt meningiidi vaktsiin)
- Taskuraha
- Võimalikud kooli lisatasud (õpikud ~275 USD; spordivarustus ~100 USD; valikulised kooli poolt pakutavad lisategevused ~200 USD ja väljasõidud ~250 USD)
- Transport kooli vahetusaasta vältel
- YFU USA korraldatud väljasõidud aasta vältel
Programmilised üritused:
- Eelorientatsioon (toimub Eestis)
- Aasta alguse seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Keskaasta seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Aastalõpu seminar (korraldatakse vastuvõtva riigi poolt)
- Järelorientatsioon (toimub Eestis)
Jälgi YFU USA tegemisi ka Facebookis ja Instagramis.