yfu@yfu.ee
yfu@yfu.ee
Vahetusaasta materjalid vahetusperedele ja -õpilastele
Vahetusaasta eduka toimimise nimel oleme siia kogunud hulga materjale! Alates käsiraamatutest kuni üksteiste kontaktideni välja.
Ei ole vahet kas sa oled vahetuspere, vahetusõpilane või tugiisik. See kõik on sulle!
Ligipääsu küsi YFU kontorist inbound@yfu.ee
VAHETUSÕPILASED EESTIS
YFU Eesti on välja töötanud eriprogrammid, andmaks võimalust siduda oma vahetusaasta millegi kasuliku ja põnevaga.
Programmis osalevad õpilased on reeglina 15-18-aastased ning programm kestab üks õppeaasta. Alguse saab see augusti keskpaigas Aasta Alguse Seminariga (AAS), kus õpetatakse eesti keele algteadmisi, meie vabatahtlikud räägivad elust-olust Eestis, meie kommetest, kultuurist jne. Vahel tuleb Eestisse õpilasi ka näiteks semestriks või algustab vahetusaastaga jaanuarikuust.
LOODUSPROGRAMM
Loodusprogrammi eesmärk on tutvustada välisõpilastele Eesti ilusat ja puutumata loodust. Tihti võivad eestlastele tavalised tegevused nagu metsas jalutamine, soo- ja rabaradadel käimine ning loodusest marjade, seente korjamine tunduda välismaalaste kummalise ja võõrana. Seetõttu annab see programm võimaluse kogeda loodusega kõrvuti elamist ja ka metsloomadega tutvuda. Loodusprogrammi raames korraldame loodusesse erinevate teemadega seotud ekskursioone ja matku, samuti püüame need õpilased suunata elama loodusküllastesse piirkondadesse. Loodusprogrammi matkad toimuvad kord kuus nädalavahetustel ja neid korraldavad YFU vabatahtlikud.
MUUSIKAPROGRAMM
Muusikaprogrammi kaudu tulevad Eestisse sageli õpilased, kes tegelevad ka kodumaal aktiivselt muusikaga – olgu selleks siis pillimäng või laulmine. Kõige sagedamini suuname nad muusikakoolidesse nagu Tallinna Muusikakeskkool ja Tartus Heino Elleri Muusikakool. Teinekord käivad õpilased aga koolides, kus on võimalik mõni tund nädalas pilli harjutada. Lauluhuvilistele sobib tihti aga lihtsalt ka koolikooris laulmine. Nii saavad vahetusõpilased tegeleda armastatud hobidega kui ka tutvuda Eesti mitmekesise muusikatraditsiooniga.
KUNSTIPROGRAMM
Kunstiprogrammiga tulevad Eestisse kunstihuvilised õpilased. Kunstiprogrammi õpilased võivad käia nii kunstikoolides kui ka lihtsalt kunstiringides. Õpilased õpivad nii Eesti kunstiajalugu kui ka tegelevad praktiliste tegevustega: näiteks maalimise, keraamika, joonistamisega jms. Programm võimaldab tutvuda Eesti kunstilooga ning arendada õpilase enda kunstioskuseid.
FILMIPROGRAMM
Filmiprogrammi kaudu tulevad õpilased saavad Eestis kätt proovida filmide tegemises. Seetõttu suuname nad tavaliselt Tallinna 32. Keskkooli või Rakvere Reaalgümnaasiumisse. Õpilased osalevad võimalusel ka PÖFFi ja Justfilmi korraldamises ning käivad filme vaatamas, samuti ka Balti Filmi- ja Meediakooli korraldatavatel üritustel ja koolitustel. Noored saavad nii ise filme teha kui ka tutvuda laiemalt Eesti ja teiste riikide loominguga.
TEATRIPROGRAMM
Teatriprogrammi kaudu saavad teatrihuvilised õpilased tegeleda näitlemisega nii teatriringides, kooliteatrites kui ka kutseliste teatrite juures. Lisaks külastavad nad erinevaid Eestis asuvaid teatreid ning tutvuvad Eesti teatrilooga.
IT-PROGRAMM
IT-programmiga ühinevad õpilased, kes on juba oma kodumaal kätt proovinud IT-alal. Sinna alla kuuluvad nii programmeerimine, robootika, andmeanalüüs kui ka küberturvalisus. Programmiga seotud õpilased paigutatakse kooli, kus pakutakse erialaseid valikaineid või võtavad nad osa koolivälistest IT-ringidest. Võtame arvesse iga õpilase individuaalset taset, et kohandada programm võimalikult täpselt õpilase vajaduste ja oskustega. Sellel kujul vahetusaasta on õpilasele hariv nii kultuuriliselt kui ka tutvustab õpilasele Eesti IT-maastiku võimalusi.
Spordiprogramm
Spordiprogrammi läbi leiavad tee Eestisse just need õpilased, kes on ka oma kodumaal tegelenud kindla spordialaga. See eriprogramm on 2025/26 õppeaastal meie valikutes esmakordselt ning selle all pakume kindlat võimalust sissetulevatele õpilastele tegeleda oma valitud spordialaga tema kodumaal saavutatud tasemel. Spordiprogrammiga ühinenud õpilased saavad osa koolivälisel ajal toimuvatest treeningutest ning oma tasemele vastavalt ka võistlustelt, kui tiim ja/või treener selle heaks kiidavad. Nii ei lange tase oma spordialal ja noor saab avastada ka maailma.