Vahetusõpilased Eestis

Vahetusaasta eduka toimimise nimel oleme siia kogunud hulga materjale! Alates käsiraamatutest kuni üksteiste kontaktideni välja.
Ei ole vahet kas sa oled vahetuspere, õpilane või tugiisik. See kõik on sulle!

Vahetusaasta materjalid vahetusperedele ja õpilastele

Ligipääsu küsi YFU kontorist inbound@yfu.ee

Programmis osalevad õpilased on reeglina 15-18-aastased ning programm kestab üks õppeaasta ja see algab augusti keskpaigas Aasta Alguse Seminariga (AAS), kus õpetatakse eesti keele algteadmisi, lisaks räägivad meie vabatahtlikud elust-olust Eestis, meie kommetest, kultuurist, jne. Vahel tuleb Eestisse õpilasi ka näiteks semestriks või algustab vahetusaastaga jaanuarikuust.

  • YFU hooaega arvestame Eesti õppesüsteemi järgi - 2024 aasta varasügisel saabub 33. lend ehk vahetusprogramm 2024/2025.
  • Kõige rohkem õpilasi saabub meile iga aasta augusti teises pooles ja laste ankeete hakkame välja panema juba alates märtsist!
  • Tavaliselt tuleb natuke lisa ka iga aasta jaanuaris, ning peamiselt Ladina-Ameerika riikidest pärit õpilaste kohta leiate infot kuni kaks kuud enne saabumise aega!

Vahetusaasta jooksul õpivad nad tavalises Eesti gümnaasiumis ja õppetöös osalemine on kohustuslik, isegi kui alguses keelt ei osata. Keeleoskuse omandamist saab kindlasti kiirendada vastuvõttev pere, õpetades uuele pereliikmele keelt (läbi igapäevatoimetuste) ning jälgides, et liiga kauaks võõrkeeles rääkima ei jäädaks. Usinamad omandavad lihtsama kõnekeele juba oktoobrikuuks, teistel läheb aega kuni jõuludeni, kuid ega see keeleoskus tulemata jää. Populaarseks on muutunud koolis algklasside emakeeletundides osalemine – need pisemad on kõige paremad keeleõpetajad. 😊

Vahetusõpilased ootavad ja loodavad, et neil tuleb tore ning edukas aasta. Kui nad vahetusaasta lõpus möödunule tagasi vaatavad, siis leiavad nad, et on:

  • muutunud oluliselt iseseisvamaks, avatumaks ja paremaks suhtlejaks
  • leidnud iseenda
  • laiendanud oma silmaringi
  • muutunud on ka maailmavaade
  • õppinud sallivust ja spontaansust

Tagantjärele on raske öelda, kas nad just vahetusaasta alguses selliseid ootusi endale seadsid, kuid ühte ootavad nad kindlasti: et minu vahetuspere mind armastaks ja ma saaksin nende pere liikmeks.

Vahetuspere otsingutel olevate õpilastega saate tutvuda siin Uus pereliige.

Eriprogrammid

YFU Eesti on välja töötanud eriprogrammid, andmaks võimalust siduda oma vahetusaasta millegi kasuliku või põnevaga.

Loodusprogramm

Loodusprogrammi eesmärk on tutvustada välisõpilastele Eesti ilusat ja puutumata loodust. Tihti võivad eestlastele tavalised tegevused nagu metsas jalutamine, soo- ja rabaradadel käimine ning loodusest marjade, seente korjamine tunduda välismaalaste kummalise ja võõrana. Seetõttu annab see programm võimaluse kogeda loodusega kõrvuti elamist ja ka metsaloomadega tutvuda. Loodusprogrammi raames korraldame loodusesse erinevate teemadega seotud ekskursioone ja matku, samuti püüame need õpilased suunata elama loodusküllastesse piirkondadesse. Loodusprogrammi matkad toimuvad kord kuus nädalavahetustel ja neid korraldavad YFU vabatahtlikud.

Kunstiprogramm

Kunstiprogrammiga tulevad Eestisse kunstihuvilised õpilased. Kunstiprogrammi õpilased võivad käia nii kunstikoolides kui ka lihtsalt kunstiringides. Õpilased õpivad nii Eesti kunstiajalugu kui ka tegelevad praktiliste tegevustega: näiteks maalimise, keraamika, joonistamisega jms. Programm võimaldab tutvuda Eesti kunstilooga ning arendada õpilase enda kunstioskuseid.

Muusikaprogramm

Muusikaprogrammi kaudu tulevad Eestisse sageli õpilased, kes tegelevad ka kodumaal aktiivselt muusikaga – olgu selleks siis pillimäng või laulmine. Kõige sagedamini suuname nad muusikakoolidesse nagu Tallinna Muusikakeskkool ja Tartu Elleri nimeline Muusikakool. Teinekord käivad õpilased aga koolides, kus on võimalik mõni tund nädalas pilli harjutada. Lauluhuvilistele sobib tihti aga lihtsalt ka koolikooris laulmine. Nii saavad vahetusõpilased tegeleda armastatud hobidega kui ka tutvuda Eesti mitmekesise muusikatraditsiooniga.

Filmiprogramm

Filmiprogrammi kaudu tulevad õpilased saavad Eestis kätt proovida filmide tegemises. Seetõttu suuname nad tavaliselt Tallinna 32. Keskkooli või Rakvere Reaalgümnaasiumisse. Õpilased osalevad võimalusel ka PÖFFi ja Justfilmi korraldamises ning käivad filme vaatamas, samuti ka Balti Filmi- ja Meediakooli korraldatavatel üritustel ja koolitustel. Noored saavad nii ise filme teha kui ka tutvuda laiemalt Eesti ja teiste riikide loominguga.

Teatriprogramm

Teatriprogrammi kaudu saavad teatrihuvilised õpilased tegeleda näitlemisega nii teatriringides, kooliteatrites kui ka kutseliste teatrite juures. Lisaks külastavad nad erinevaid Eestis asuvaid teatreid ning tutvuvad Eesti teatrilooga.