Hakka vahetuspereks
1
Vahetuspereks hakkamise eeldused
- Kõige peamine on pere enda valmisolek ja tahe avada oma kodu ja süda vahetusõpilasele.
- YFU rahvusvaheliste nõuete järgi on peres minimaalselt nõutud üks pereliiget, kes on täiskasvanud.
- Vahetuspere peab olema valmis ja suuteline tagama täiendavale pereliikmele toetavas ja turvalises keskkonnas täis kõhu, oma voodi ja õppimiskoha.
- Heaks eelduseks on realistlikud ootused kooseluks ikkagi teismelisega ja valmisolek aidata uuel pereliikmel kohaneda igapäevaelu ja kultuuriga.
- Parima kogemuse nimel on vahetuspere valmis olema vahetusõpilasele teedenäitajaks ja julgustama osavõtmist kooli- ja kogukonnaüritustel.
2
Saada meile pereankeet
- Esimese sammuna tuleb enda huvist ja soovist teada anda! Parim viis selleks on täita ja esitada pereankeet, mille leiate SIIT.
- Pereankeeti on võimalik esitada aastaringselt ja mida aegsamini sellega algust teha, seda suurem on valiku võimalus juba õpilaste ankeetide saabumisel alates igaaasta märtsikuust.
- Täpsema huvi korral kirjuta julgelt aadressile inbound@yfu.ee
3
Kohtu kogenud vahetusperega
- Peale pereankeediga tutvumist võtame teiega ühendust, et leppida kokku kodukülastus.
- Teie perele sobival ajal tulevad teile külla juba vahetuspere kogemusega YFU vabatahtlikud, et üheskoos jagada kogemusi ja selgitada mida siis ikkagi tähendab vahetuspereks olemine. Kõigi perekonnaliikmete osalemine kohtumisel on oluline!
- Kodukülastuse eesmärk on aru saada, kas meil on ühine mõistmine YFU vahetusprogrammi ideest ja eesmärkidest.
- YFU vabatahtlike poolt koostatud kodukülastuse aruanne omab kehtivust kuni 3 aastat või kuni oluliste muudatusteni elukorralduses.
4
Valige endale sobiv laps
- Tegemist on kogu vahetuspereks saamise protsessi kõige meeldivama osaga – uue lapse valik!
- Peamiselt pakume terve aasta kestvat vahetusprogrammi, sõltumata saabumise ajast, kuid vahel “eksib mõni” semestriprogrammiga tulev õpilane ka teiste sekka ära. Lähemalt programmidest saate lugeda Vahetusõpilased Eestis.
- Programmi tulevate õpilaste ja juba Eestis vahetuspere otsivate laste lühiankeetidega saate tutvuda meie kodulehel Uued õpilased. Uusi ankeete hakkame sisestama esimesel võimalusel, kuid mitte varem kui 4 kuud enne programmi algust. Õpilase kohta rohkema informatsiooni saamiseks palume pöörduda juba sissetulevate õpilaste programmijuhi poole.
5
Aeg on sõlmida koostööleping
- Peale uue pereliikme välja valimist ja koostöös sissetulevate õpilaste programmijuhiga õpilase broneerimist, tuleb oma valik kinnitada.
- Kinnitamise joaks sõlmitakse YFU Eesti ja vahetuspere täisealiste liikmete vahel “ Vahetuspere koostööleping“!
- Koostöölepinguga reguleeritakse vahetusprogrammiga seotud isikud, sisu ja YFU reeglid, ning sätestatakse andmekaitse nõuded.
- YFU Eesti hoolitseb selle eest, et õpilasel oleks kool, kus oma õpinguid Eestis jätkata.
- Uue pereliikmega suhtlus võib alata! 💜
6
Tule vahetuperede koolitusele
- Kuu aega enne laste saabumist vahetusprogrammi toimub lepingu sõlminud vahetusperedele kohustuslik koolitus!
- Terve päev kestev vahetusperede koolitus toimub samal ajal Lõuna- ja Põhja Eesti kaunites paikades, vajadusel lisaks virtuaalselt. Vali endale sobivaim asukoht ja tule kohale terve perega. Tegevust jätkub kõigile.
- Koolituse eesmärk on kaevuda üheskoos sügavamale eesolevale YFU-aastale, rääkida selgeks administratiivsed küsimused jm.
- Lisaväärtuseks on teiste vahetusperekondade tundmaõppimine ning kindlustunne, et teie pere ei ole YFUga kunagi üksi!
7
Saa osa YFU tugisüsteemist
- Üheks olulisemaks osaks on eelneva YFU kogemusega tugiisikud nii vahetusperele (TIK) kui õpilasele (VIDIN), kes kannavad selle eest hoolt, et on olemas alati kui neid vajate terve vahetusprogrammi vältel.
- Vahetusprogrammi jooksul toimub vähemalt neli kohustusliku nädalalõpu seminari õpilastele. Nimetame neid salapäraselt AAS, SK, KAS, ALS. 🤭
- Vahetusvanematele pakume võimalust omavahel kohtuda vähemalt kaks korda aastas: oktoobris ja veebruaris, et jagada üksteisega nippe ja lugusid. Kokkusaamised toimuvad samal ajal Lõuna- ja Põhja Eestis.
- YFU tugisüsteemi eesmärk on tagada kõigile osapooltele meeldejääv vahetusaasta läbi mitmekülgse tugisüsteemi teadmisega – igale olukorrale on olemas lahendus!
8
Maagiline hetk – kohtumine uue pereliikmega on käes!
Soovime teile meeldejäävat kogemust, kuhu ajaga ainult järjest säravamaid värve lisandub!
Tere tulemast YFU suurde perekonda 💜
Sinu YFU
9
Jaga YFU-ga oma kogemust
Ootame alati suure rõõmuga vahetusperede lugusid ja hetki igapäevaelust! Julgustame teid oma juhtumeid ülestähendama ja jagama neid siis juba ka meiega e-posti aadressile inbound@yfu.ee. Ei ole vahet kas on need teksti kujul, pildina, vidoes – kõik materjal on teretulnud! Piiluge julgelt teiste perede kogemuslugusid ja meediakajastusi. 🤭